Během Covid pandemie i mimo ni: Znáte pravidla bezpečného cestování do Francie a jejího hlavního města Paříže?

Romantická Paříž, vůně levandule v Provence, Notre-Dame, Versailles, francouzská vína, bagety a móda – to vše jsou důvody, proč se Češi vydávají do nádherné Francie. A našli bychom důvodů ještě víc! Francie patří mezi jeden z nejnavštěvovanějších států světa a není se čemu divit.

Paříž

Láká i vás podívat se do této země? Znáte pravidla bezpečného cestování do Francie a jejího hlavního města Paříže?

Ať už se chystáte do Francie na rodinnou dovolenou, jako turista dobrodruh jen s batohem na zádech nebo na rozlučku se svobodou ve vašich tričkách na rozlučku, měli byste pravidla znát.

Zvlášť teď, v době, kdy celý svět trápí pandemie Covid-19, nemusí být vůbec jednoduché zorientovat se v opatřeních a cestovat bezpečně. Pojďme se na pravidla, ať už covidová nebo obecná, podívat společně.

Pravidla cestování do Francie během pandemie Covid-19

Pokud se chystáte na dovolenou do Francie, připravte si negativní PCR nebo antigenní test ne starší než 24 hodin nebo potvrzení o ukončeném očkování. Platí také potvrzení o prodělání nemoci Covid-19 v posledních 6 měsících. Cestující zároveň musí vyplnit i čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

Dále také platí tato opatření:

  • Povinnost nosit roušku a dodržovat vzdálenost mezi cestujícími min. 1 metr
  • Povinnost předložit certifikát o ukončeném očkování, prodělání nemoci Covid-19 v posledních 6 měsících nebo certifikát o provedeném testu v případě cestování vlakem nebo dálkovým autobusem, při návštěvě zábavních parků, památek a kulturních akcích, ale také při návštěvě restaurace, kavárny, obchodního centra nebo nemocnice

Upozorňujeme, že informace v tomto článku nemusí být aktuální vzhledem k době, kdy článek čtete. Proto se řiďte hlavně doporučeními a opatřeními uvedenými na stránkách mzv.cz

Zdravotnictví a očkování ve Francii

Před cestou do Francie není potřeba žádné speciální očkování. Cestovatelským základem ale je očkování proti žloutence A + B. Zkontrolovat byste si před cestou měli také platnost očkování proti tetanu.

TIP: Pozor na cestování, pokud máte vysoký krevní tlak

Úroveň zdravotnictví je ve Francii na velmi dobré úrovni. Nezapomeňte ale cestovat s Evropskou kartou zdravotního pojištění (EHIC), kterou si můžete před cestou vyzvednout u vaší zdravotní pojišťovny.

Hodit by se vám mohla také tato důležitá telefonní čísla:

  • 112 – evropské telefonní číslo
  • 15 – lékařská pohotovost Francie
  • 17 – policie Francie
  • 18 – hasiči Francie

Do Francie autem

Vyjet do Francie na dovolenou autem láká často mladé lidi, kteří vyráží na road tripy nebo rodiny s dětmi, kterým se tento způsob cesty jeví jako pohodlný. V případě cestování s dětmi je ale důležité naučit děti bezpečnosti v silničním provozu a hlavně pořídit kvalitní a pohodlnou autosedačku pro děti. Ve Francii totiž patří autosedačka pro děti do 10 let do povinné výbavy.

Do Francie autem

Povinná výbava do Francie

Už jsme zmínili dětské autosedačky jako součást povinné výbavy cesty do Francie. Víte, jaké další předměty byste v autě na dovolenou do Francie měli určitě mít a které naopak můžete nechat doma?

  • Ve Francii platí povinnost používat bezpečnostní pásy a děti do 10 let přepravovat v autosedačkách
  • Povinné jsou také reflexní vesty, a to pro všechny cestující, kteří musí v případě nehody nebo poruchy vozidla vystoupit. Doporučeny jsou také další reflexní prvky, například reflexní pásky nebo nášivky
  • Výstražný trojúhelník je také součástí povinné výbavy všech vozidel kromě motocyklů
  • Povinný je také alkohol tester, který splňuje francouzské normy
  • Naopak hasící přístroj nebo lékárnička povinné nejsou

Ach ty pokuty…

Při cestě do Francie autem se zvlášť vyplatí dodržovat pravidla silničního provozu. Pokut se totiž ve Francii rozhodně nebojí a je lepší si je ušetřit na nějaký suvenýr. Vysoké pokuty hrozí za nedodržení povolené rychlosti. Platí také zákaz telefonování za jízdy i v autě zaparkovaném u krajnice. Za takové chování zaplatíte až 135 euro.

Pokuty se taky udělují za alkohol za volantem. A tady pozor! Povinnou výbavou je alkohol tester. Řidič také nesmí mít při řízení v uších sluchátka. A pokud se chystáte autem i do centra Paříže, nezapomeňte na ekologickou etiketu, platí zde totiž nízkoemisní zóna a pokud nemáte správné označení, můžete z kapsy vytáhnout i 200 euro.

TIP: Nezapomeňte si před cestou zajistit to nejlepší cestovní pojištění. V případě, že se chystáte věnovat adrenalinovým sportům nebo vysokohorské turistice, zvažte i připojištění.

Povolená rychlost

My, Češi, jsme zvyklí běžně frčet padesátkou a mimo dokonce devadesátkou (pokud nejde o dálnice, silnice I. třídy nebo speciální omezení). Ve Francii jsou ovšem k rychlosti poněkud striktnější. Téměř v každé obci je totiž omezená rychlost na 30 km/h a na okrskách pouze na 80 km/h. To může být poněkud nezvyk, ale překračovat se rozhodně nevyplatí.

Zároveň ve Francii si velmi oblíbili kruhové objezdy. Na klasickou křižovatku tedy narazíte málokdy. Spíše počítejte s tím, že při většině odbočení vás čeká kruhový objezd. To ovšem vzhledem k povolené rychlosti není takový problém :)

Rizika nocování v autě

I když Francie patří spíše k bezpečným zemím, v žádném případě nedoporučujeme přespávat v autě. Riziková jsou v tomto ohledu parkoviště a odpočívadla na jihu Francie. Nebyli byste totiž první turisté, kteří byli přepadeni.

Dejte si pozor také na své doklady a cenné věci, jako jsou třeba šperky. Nenechávejte je v autech. Hlídejte si je ale také na místech, kde je větší shluk lidí, typickým místem je před Eiffelovou věží. V centru Paříže totiž o kapsáře není nouze. A o takové Festina hodinky nebo peněženku přijít přece na dovolené opravdu nechcete.

Stačí přitom dodržovat pár jednoduchých doporučení:

  • Nenoste peněženku jen tak v kapse, základem je batoh nebo kabelka se zapínáním na zip
  • V davu je dobré si svou kabelku nebo batoh přidržovat před tělem, kabelku nosit nejlépe s dlouhým řemínkem a přes tělo, aby vám ji kapsáři nemohli jednoduše vytrhnout a utéct s ní
  • Cennosti, doklady a větší obnosy peněz doporučujeme nechávat v trezoru na hotelu
  • Nenoste cennosti jako jsou hodinky nebo fotoaparáty příliš na očích
  • Vyhýbejte se nebezpečným oblastem s vyšší kriminalitou jako jsou některé čtvrti v Marseille a Paříži

TIP: Jestliže jste vyrazili na road trip, ve Francii je také zakázáno kempovat mimo povolená místa (kempy). Rozhodně tedy při cestování vždy včas hledejte nejbližší kemp, ať nemusíte trávit celou noc za volantem a v případě přespání v něm se vyhnete již zmíněné pokutě.

Do Francie letadlem

Cestování letadlem se těší velké oblibě. Je to rychlé, což oceníte hlavně v případě, že cestujete na dovolenou s miminkem nebo jednoduše spěcháte do cílové destinace. Ve Francii jste letadlem z Prahy bez přestupu za 2 hodinky!

Do Francie letadlem

V celé Francii funguje více než 150 letišť. S největší pravděpodobností ale přiletíte na jedno z těchto tří:

  • Letiště Paris-Orly
  • Letiště Paris-Charles de Gaulle
  • Letiště Nice Côte d’Azur

Teroristické útoky ve Francii ovlivnily i bezpečnost na letištích

Pokud sledujete dění ve světě, určitě víte, že Francie v minulosti čelila několika teroristickým útokům. V roce 2017 byl sice zrušen nouzový stav, který byl původně zaveden kvůli zvýšenému riziku teroristických útoků. Nebezpečí ale dále přetrvává, a proto je třeba počítat s bezpečnostními kontrolami.

Bezpečnostním kontroly jsou samozřejmostí na letišti. Můžete se s nimi ale setkat také při vstupu na turisticky atraktivní místa, koncerty nebo sportovní události.

Noční Paříž

Místa, kde je třeba dbát zvýšené opatrnosti ve Francii snadno poznáte – jsou označena červeným trojúhelníkem a nápisem Vigipirate. Při vyšším stupni ohrožení je pod tento nápis připojen dodatek “Sécurité renforcée – Risque d’attemtat”, což znamená varování před možným útokem.

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Komentáře nejsou povoleny.