Kudy tudy do Paříže a co tam vidět?

Toužíte procestovat Evropu nebo celý svět? Povinnou zastávkou na vašich cestách by měla být také poetická, romantická a dechberoucí Francie a Paříž v jejím srdci.

3

Kudy se do Paříže vydat, na co se připravit před cestou a co všechno v Paříži navštívit?

Před každou cestou…

Nejrychlejší cesta autem z Prahy do Paříže zabere něco málo přes 10 hodin jízdy čistého času, bez přestávek. Samozřejmě záleží jen na vás, jakou trasu zvolíte a kolik zastávek si cestou uděláte – to se podepíše na celkové délce vašeho cestování.

Ať už ale cestujete do Paříže, na jih do Marseille, do vinařských oblastí kolem Bordeaux, nebo je pro vás Francie jen zastávkou na dalších cestách třeba do Španělska, existují určitá nepsaná pravidla, která byste měli následovat před každou delší cestou.

Co tedy promyslet, zařídit, zkontrolovat a zjistit předtím, než se na cesty vydáte?

Chce to plán!

Pokud se vydáváte na dalekou cestu, chce to vždy alespoň hrubý, orientační plán. Ten se týká nejen výběru míst na přespání, ale také plánu trasy cesty. V potaz byste měli brát nejen rychlost a vzdálenost, ale také různé objížďky a stavební práce na trase, které mohou cestování i o několik hodin prodloužit.

TIP: Pomocníkem na cestách vám může být nejen klasická papírová mapa, ale také řada mobilních aplikací, které upozorní na aktuální objížďky, nehody a další nepříjemnosti na trase.

Dejte si pozor na to, co musí obsahovat povinná výbava auta ve všech zemích, přes které budete projíždět a nastudujte si pravidla silničního provozu a zákony daných zemí. Věděli jste například, že součástí povinné výbavy auta ve Francii je alkohol tester?

Díky orientačnímu plánu můžete také alespoň zhruba odhadnout, na kolik vás taková cesta do Paříže (a možná ještě dál) vyjde. Započítat do celkových nákladů musíte nejen poplatky a palivo potřebné pro ujetí dostatečného počtu kilometrů, ale také finance na všechny výlety, zastávky, vstupy, peníze za jídlo, nocování a další.

Naplánujte také přestávky

Když už jsme u toho plánování – naplánujte si také přestávky. Pokud je osazenstvo vaší posádky kompletně dospělé, bude vám stačit krátká pauza například jednou za 2-3 hodiny. Vždy by se ale přestávky měly dělat hlavně podle potřeb řidiče.

Právě přestávky jsou totiž prevencí proti usnutí za volantem. Čerstvý vzduch pomáhá dodat tělu novou energii a vzpružit se před další jízdou. Rozhodně byste se neměli spoléhat jenom na energy drinky a kafe. Navíc rychlé protažení nohou ocení všichni členové posádky.

Autem nebo obytňákem?

Dopravní prostředek, v kterém se rozhodnete cestu absolvovat mnohdy určí i mnoho dalšího – například možnosti přespávání, vaření nebo parkování.

Samozřejmě kromě dopravování se do cílové destinace automobilem, existují i další možnosti jako cesta letadlem. Ta je dozajista rychlejší, ale v tomto článku se zaměřujeme na cestování po vlastní ose, tedy na cestování na čtyřech kolech.

1

Ještě před cestou se tedy rozhodněte, zda využijete vlastního osobního automobilu nebo vyrazíte obytným vozem. Důležité je také odpovědět si na otázky ohledně nocování a vaření.

Pozor: Co potřebujete vědět o cestování s karavanem?

Budete přespávat v autě nebo si připlatíte za ubytování v penzionu? Spolehnete se na svačinky z domu nebo budete stavět v restauracích? To jsou všechno otázky, na které je dobré znát odpověď.

Cestování s nejmenšími

Jestliže vyrážíte na cesty s nejmenšími cestovateli, stává se poznávání nových zemí a kultur ještě specifictější. Nejen, že dětem se musí přizpůsobit program v cílové destinaci, ale také cestu je potřeba dětem mnohem více zpestřovat a zpříjemňovat.

Zabalit byste proto měli dostatek knížek, her, hraček a pastelek, od věci není také stáhnout do tabletu několik oblíbených pohádek a naučit se několik slovních her, které mohou zabavit kromě dětí také vás.

Pamatujte i na dostatek zastávek, zajímejte se o to, kde jsou na dálnicích na odpočívadlech také hřiště nebo kde naleznete WC s přebalovacími pulty.

V autě by vám při cestování s dětmi nemělo chybět také několik vychytávek, které se sice mohou zdát postradatelné, ale věřte, že kdo je má, je vděčný rodič! Patří mezi ně:

  • Oblíbené hračky vašich dětí
  • Držák na tablet, který lze upevnit mezi sedačky
  • Organizéry připevnitelné na sedačku, v kterých děti najdou vše, co potřebují
  • Vlhčené ubrousky

Kontrola auta před cestou

Zkontrolovat technický stav auta před cestou by mělo být naprostou samozřejmostí, zvlášť pokud se jedná o cestu na dovolenou. Nikdo přece nechce řešit na cestách nepříjemnosti – to sice nemůže zaručit ani technická kontrola auta, ale jistě taková kontrola přispívá ke snížení tohoto rizika.

2

Před cestou samozřejmě zkontrolujte stav pneumatik, jejich tlak i dezén, doplňte všechny potřebné kapaliny a proveďte nutné opravy. Pro co největší pohodlí při cestování nezapomeňte auto také uklidit, a to zevnitř i zvenčí.

Co sbalit do auta?

Balení je poměrně stresující záležitostí. Nyní se vám nebudeme ale zmiňovat o balení věcí, které využijete v cíli vaší cesty, jako spíše o věcech, které se vám budou hodit přímo v autě během samotného cestování.

Při samotné cestě by pro vás mělo být důležité zejména pohodlí. Pokud vás nikde nic netlačí a cítíte se pohodlně, odpočatě, bude celý dojem z cestování lepší. Co tedy nezapomenout sbalit do auta?

  • V první řadě je to pohodlné oblečení. Když se vám nezařezávají džíny ani vás neškrtí příliš těsná podprsenka, je to výhra! Oblečte si volné, pohodlné oblečení, v kterém se cítíte dobře. Ideálním materiálem je bavlna. Na večer se také vyplatí přibalit mikinu.
  • Hodit se ve večerních hodinách může také polštářek nebo deka.
  • Nezapomeňte na svačinu a dodržujte pitný režim. V autě by neměly chybět láhve s čistou vodou nebo čajem, který se dá pít teplý i studený. Co se týče svačin, více energie vašemu tělu dodá zdravá svačina oproti zastávce ve fast foodu. Po ruce proto mějte ovoce a zeleninu v krabičkách, müssli tyčinky, oříšky, toasty nebo obložené housky. Všechno jídlo můžete uložit do malé přenosné chladničky.
  • Dnes mnoho řidičů spoléhá v autě na technologické vymoženosti. A tak nastává trochu stres, pokud se telefony, tablety nebo GPS navigace vybijí. Tomu se dá ale předejít! Nezapomeňte přibalit powerbanky. Samozřejmě byste ale měli pro všechny případy přibalit i starou dobrou papírovou mapu.

TIP: Není to dnes však jen trasa, kterou můžete na technologických zařízeních sledovat. Pokud cestujete elektromobilem, je dobré mít zmapované i možnosti elektromobility a nabíjecí stanice po  cestě. Užitečná vám může být například mapa dostupných nabíjecích stanic pro elektromobily. Takovou mapu poskytuje například fdrive.cz

Kudy tudy do Paříže?

Cest do Paříže vede samozřejmě více, stejně jako na všechna ostatní místa na světě. Záleží odkud vyjíždíte a také na tom, v kterých místech vaší cesty si plánujete udělat zastávky.

Do Francie autem

My vám nyní přiblížíte nejrychlejší cestu z Prahy do Paříže a také druhou možnost, cestu přes Drážďany. Tras ale najdete mnohem víc. Vydat se můžete také oklikou přes další země, například přes Belgii nebo Rakousko a Švýcarsko!

Nejrychlejší cesta Praha-Paříž

Nejprve se společně podíváme na nejrychlejší cestu z Prahy do Paříže. Tato nejrychlejší (a zároveň i nejkratší) trasa měří 1 030 km a trvá necelých 11 hodin jízdy. Pokud se rozhodnete pro tuto trasu, vydáte se z Prahy na Rozvadov a po překročení německých hranic se napojíte na dálnici směr Norimberk a Heilbronn.

Po této dálnici budete pokračovat stále více a více na západ, dokud nepřekročíte francouzské hranice. Dále pokračujete směr Mety, Remeš a Paříž, až jste v cíli.

Kde udělat zastávku?

Zastávky na cestách jsou z mnoha důvodů důležité. Kde můžete na této trase udělat zastávku?

TIP: Pokud vyrážíte na cestu do Paříže z Moravy, můžete cestu začít výletem po Česku. První zastávkou se vám tak může stát už stověžatá Praha. Najděte si vhodné ubytování v Praze i se snídaní a zůstaňte tu přes noc, poznejte její krásu a naberte sílu na další cestu.

Jestliže hledáte inspiraci pro zastávky na této cestě, doporučujeme Norimberk, který patří k nejkrásnějším německým městům. Naleznete tu historické památky, jako je Císařský hrad nebo norimberské koloseum. Zároveň se jedná o místo, kde můžete zastávkou potěšit i ty nejmenší. V nedaleké vesnici Zirndorf se nachází zábavní park Playmobil, přímo v Norimberku je potom zoo a delfinárium.

Zastávka v Heilbronnu by zase mohla potěšit milovníky vína, protože v okolí tohoto místa se rozkládají vinice. Okouzlit vás ale také mohou historické stavby – za těmi se můžete vydat i do asi 70 km vzdáleného Heidelbergu.

První francouzskou zastávkou vám může být historické město Mety, ležící na soutoku řek Mosela a Seille. Město se pyšní například gotickou katedrálou svatého Štěpána, židovským hřbitovem nebo starobylým mostem přes řeku Moselu.

Poplatky za cestu

Teď když víte, kudy vede nejrychlejší a zároveň i nejkratší cesta do Paříže, bylo by dobré ještě vědět, na kolik vás vyjdou poplatky. V České republice vás dálniční známka na 10 dní vyjde na 310 Kč, měsíční na 440 Kč a roční na 1 500 Kč.

V Německu jsou dálnice pro osobní automobily nezpoplatněny. Oproti tomu ve Francii je většina silnic a dálnic zpoplatněna. Poplatky v roce 2022 vychází asi na 9 € za 100 km, přičemž poplatky se platí vždy na mýtných branách, kterým se říká Péage.

Cesta přes Drážďany

Pokud bydlíte v severních Čechách, například v Liberci, vyplatí se vám zvážit cestu přes Drážďany a po dálnici A4 a A5 až do Frankfurtu nad Mohanem. V Keiserlauternu se pak již napojíte na trasu, která je popsána výše. Na francouzské hranice už je to kousek a dále pokračujete přes Mety a Remeš do vytouženého cíle.

Jazykový tip: Naučte se základy jazyků zemí, přes které projíždíte – budete se tak cítit sebejistější a navíc si i danou zemi můžete díky znalosti jazyka užít mnohem více.

Kde udělat zastávku?

Pokud se nepodíváte do Německa úplně často, za zastávku rozhodně stojí historické centrum Drážďan. Pokud máte možnost, zdržet se tu přes noc, tím líp! Drážďany totiž také žijí bohatým nočním životem.

I Frankfurt nad Mohanem nabízí mnoho historických skvostů. Zastávkou tady však potěšíte i děti. Vyrazit společně můžete do přírodovědeckého muzea Senckeberg s dinosaury nebo vyrazit na projížďku parníkem.

Cestování po Francii

Francie je zemí, kde je jízda po tamních silnicích skutečnou radostí. Silnice jsou tu ve výborném stavu a patří k těm nejkvalitnějším v Evropě. Na druhou stranu je třeba brát v potaz, že za kvalitu se mnohdy platí a ve Francii tomu není jinak.

Jak už jsme zmiňovali výše, dálnice i většina silnic ve Francii je zpoplatněna a to ve výši asi 9 € za 100 km. Zároveň je Francie zemí, kde se více než jinde dbá na dodržování dopravních předpisů. Jaké zde platí dopravní předpisy?

Dopravní předpisy Francie

Dopravní předpisy je třeba znát a také dodržovat – jen tak se můžete vyhnout zbytečným a často vysokým pokutám. Většina pravidel je podobná těm v České republice. Obecně platí předjíždění zleva, v obci platí rychlostní limit 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 130 km/h. Stejná pravidla platí i pro auta s karavany.

Pokud je však hmotnost přívěsu vyšší než hmotnost automobilu, rychlostní automobily se liší. Tyto vozy musí být řádně označeny a také nesmí jezdit v nejrychlejším pruhu na tříproudé dálnici.

POZOR! Pokud je nepříznivé počasí a zhoršená viditelnost, rychlostní limity se upravují! Na dálnici je v těchto případech možné jet pouze 110 km/h, na dvouproudých silnicích a na dálnicích v obci 100 km/h a na ostatních silnicích max. 80 km/h. Pokud je však viditelnost nižší než 50 m, je maximální rychlost omezena na 50 km/h na všech silnicích, včetně dálnic.

Jiné rychlostní limity platí také pro začínající řidiče, kteří nemají řidičský průkaz déle než dva roky. Ti musí jezdit maximálně 110 km/h na dálnicích, na klasických silnicích mimo obec potom maximálně 80 km/h. Tyto omezení platí i pro zahraniční turisty.

Pokuty za překročení rychlosti se odvíjí od toho, o kolik km/h byla rychlost překročena. V případě překročení do 30 km/h vás může stihnout pokuta až do výše 800 €, při vyšším překročení je pokuta samozřejmě vyšší, hrozí vám také odebrání řidičského průkazu.

TIP: Podívejte se na doplňkovou výbavu auta, která sice není povinná, ale na cestách se vám může hodit.

Parkování

Zmatek se může objevit v případě parkování. Ve Francii totiž existují různé zóny, které omezují a povolují parkování různým způsobem.

  • Modré značení na vozovce znamená omezené parkování. Ve Francii totiž fungují modré zóny, kde je parkování zpoplatněno a nelze zde parkovat bez parkovacího disku. Výjimkou jsou neděle a svátky. Parkovací lístek můžete získat na policii, v turistických kancelářích a některých obchodech.
  • Žluté čáry značí zakázané parkování, popř. také zastavení, pokud je čára plná.
  • V Paříži jsou také červené cesty, kde se parkovat nesmí vůbec. K takovým oblastem patří například Boulevard Sébastopol, Strasbourg, část Boulevardu St-Michel, Rue de Rivoli a další.

POZOR! V Paříži je zakázáno parkovat na jednom místě déle než 24 hodin. Podobná omezení fungují i v jiných městech, kde se nesmí parkovat na jednom místě například déle než týden. Jinak může být vaše vozidlo odtaženo.

V případě špatného parkování vás může stihnout pokuta až do výše 152 €, podle závažnosti. Za porušení času na parkovacích hodinách se pokuty šplhají až ke 40 €.

Ekologická známka v Paříži

Pokud se chcete i po samotné Paříži pohybovat autem, budete potřebovat ekologickou známku. Ekologická známka je plaketka, která musí být vylepena na předním skle vozidla. Ve Francii fungují od roku 2016.

Francie zavedla 6 typů ekologických známek, které se liší barvami a odpovídají 6 úrovním znečištění ovzduší. Typ známky, který je nutné si pořídit se odvíjí od stáří vašeho vozu, modelu vašeho vozu, motoru apod.

Kromě Paříže jsou ekologické známky vyžadovány i v jiných velkých městech – konkrétně ve městech Grenoble, Chambery, Lile, Lyon, Marseille, Štrasburk a Toulouse. Pokud vás tedy čeká pohodový roadtrip po Francii, zaměřte se na tyto ekologické známky. A nejen tady, podobné podmínky platí i pro jiná evropská města.

Ekologickou známku můžete objednat domů online, přijde vám do 14 dnů. Pomoci vám při vyplňování údajů mohou informace z technického průkazu vozidla.

Co vidět v Paříži?

Paříž má rozhodně co nabídnout. Určitě byste neměli opomenout návštěvu pařížských dominant a historických památek jako je:

  • Eiffelova věž
  • Muzeum Louvre
  • Sacré Coeur
  • Vítězný oblouk
  • katedrála Notre-Dame
  • Versailles

a další.

To však nejsou ani zdaleka jediná místa, která v Paříži stojí za to vidět. Kam dál stojí za to se podívat?

4

  • Navštivte nejznámější kabaret na světě Moulin Rouge. Ve čtvrti Montmartre, kde se tento kabaret nachází, a kde se zrodil svůdný tanec kurtizán kankán, si i dnes můžete užít bohatého nočního života. Kabaretní show zde probíhají 3x týdně, pokud se na ně chcete však dostat, je třeba rezervovat vystoupení s předstihem a také počítat s tím, že za tento zážitek si poměrně připlatíte.
  • Vydejte se do latinské čtvrti, jedná se o čtvrť plnou studentů sorbonnské univerzity a naleznete zde nejhustší čtvrť restaurací a kaváren, kde si vybere to pravé pro sebe opravdu každý! V latinské čtvrti naleznete také ulici Rue Mouffetard, kde se každý den kromě pondělí konají nádherné trhy, kde si můžete koupit čerstvé ovoce, zeleninu, sýry a také francouzské pečivo. Navíc je to odtud jen kousek k břehu Seiny, kde si můžete udělat romantický piknik.
  • Za návštěvu stojí také hřbitov Pére-Lachaise, nejnavštěvovanější hřbitov na světě. Pochovaná je tu celá řada známých osobností z celého světa – dramatik Moliére, zpěvačka Edith Piaf, spisovatel Oscar Wilde nebo český malíř František Kupka. Tady se přesvědčíte, že není hřbitov jako hřbitov. Tento je totiž skutečným místem odpočinku, připomíná spíše oázu klidu.
  • Nejkrásnější výhled na celou Paříž se vám může naskytnout z mrakodrapu Montparnasse. Do roku 2011 šlo o nejvyšší mrakodrap Paříže a i když vzhledově nepatří zrovna ke skvostům, jeho panoramatická vyhlídka je úžasná.
  • Koupaliště La Baignale patří k nejoblíbenějším koupalištím samotných pařížanů. Jedná se o trojici bazénů, které jsou rozšířením umělého kanálu Bassin de La Villette. Pokud vyrážíte do Paříže v létě, skočte se osvěžit právě sem.
  • Pokud se rádi necháváte hýčkat, dopřejte si při návštěvě Paříže den v lázních. Pro takové chvilky samozřejmě nezapomeňte sbalit pohodlné pyžamo a župan – no a můžete vyrazit do lázní. Doporučujeme například lázně Les Amiraux, které se objevily ve filmu Amélie z Montmartru.
  • Pokud chcete pořídit ty nejkrásnější fotky s Eiffelovou věží, vydejte se do zahrad Trocadéro. Tento park má několik částí. Kromě přímého výhledu na Eiffelovku, zde najdete také Varšavskou fontánu, typický starý kolotoč a různá muzea.

POZOR! I když je Francie nádhernou zemí, v Paříži se nachází hned několik čtvrtí s vyšší kriminalitou, kde je třeba mít se na pozoru. Mezi takové čtvrti patří Saint-Denis, Montmartre, Les Halles a další.

Závěr

Francie svou rozlohou patří mezi 5 největších zemí Evropy a má rozhodně co nabídnout. Nejen historickým bohatstvím, ale také celkovou kulturou, gastronomií, hudbou a podobně. Není proto divu, že stále tolik cestovatelů se do této země a jejího hlavního města Paříže vydává.

6

Jestliže i vás tato země okouzlila a chystáte se vyrazit poznat její zákoutí, před cestou se řádně připravte – nastudujte si základní pravidla ohledně rychlostních limitů, parkování a povinné výbavy ve Francii a také všech zemích, kterými budete projíždět. Často jsou pravidla podobná jako v České republice, ale najdou se i výjimky, kvůli kterým se rozhodně nevyplatí platit stoeurové pokuty.

Nejrychlejší cesta do Paříže vede z Prahy přes Německo po dálnici A5, přes Norimberk až k francouzským hranicím. Vydat se však můžete jakoukoli oklikout – záleží jen na vás, kolik km chcete ujet než se dostanete do cílové stanice s názvem Paříž.

TIP: Pokud se chcete zastavit také v Chorvatsku, podívejte se na poplatky za dálnice.

Před samotnou cestou nezapomeňte zařídit také ekologickou známku, bez které jen horko těžko v Paříži zaparkujete. Podobně je tomu i v jiných velkých francouzských městech.

Pokud i vás čeká cesta do Paříže nebo přímo roadtrip po celé Francii, přejeme vám na vašich cestách mnoho zábavy a hlavně ať se vám podaří nasbírat mnoho nezapomenutelných zážitků. Pamatujte, že cesta mnohdy bývá cíl.

Alena Mrvíková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače

Komentáře nejsou povoleny.