Bazilika Sacré-Cœur

Bazilika Sacré-Coeur (kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova) je římskokatolický kostel nacházející se v hlavní francouzské metropoli, v Paříži. Bazilika stojí na vrcholu kopce Montmartre a nachází se v místech bývalého konventu a pensionátu Srdce Ježíšova u kostela Pána Ježíše. Původně to byl chrám smíření po prohrané válce mezi Francií a Pruskem a památka uctění padlých obětí v tomto krvavém konfliktu. Na tomto místě byl mimo jiné popraven první pařížský biskup, Sv. Dionýs, se svými dvěma přáteli.

Sacré-Coeur je postavena ve zcela jedinečném slohu, architekti dosáhli ideální kombinace byzantského a románského slohu. Má rovněž prvky renesance a maorského stylu. Proto je velmi originální a zajímavá. Někomu se líbí, někdo ji považuje za ošklivou. Má vzhled připomínající ,,šlehačkový dort‘‘. Ale navštívit byste ji určitě měli. Je to unikátní a krásná stavba Paříže. Hlavním architektem této unikátní stavby byl Paul Abadie, ovšem zásluhy patří i jeho příteli a pomocníkovi jménem Magne. Smícháním slohů reagoval Abadie na neo-barokní operu Garnier. Po jeho smrti se o dostavbu baziliky muselo postarat dalších pět architektů.

Bazilika Sacré-Cœur

Základní kámen pochází z oblasti Château-Landon a byl položen za přítomnosti Maršála Mac-Mahona a ostatních hodnostářů. Bazilika má pět orientálních kopulí. Ve zvonici baziliky je slavný zvon „Savoyarde“. Zvon Savoyarde náleží mezi největší, nejtěžší a nejkrásnější zvony na světě, váží celých 19 tun. Zvonici nenavrhoval Abadie, ale právě jeho pomocník Lucien Magne. Na zvonici se začalo pracovat v roce 1904 a dokončena byla až poslední fázi výstavby. Zvonice má něco málo přes 80 metrů a na výšku. Bazilika má skvostnou sněhově bílou barvou. Je totiž postavena z velmi kvalitního travertinu. Tento kámen v dešti reaguje s vodou a funguje jako bělidlo. Kolem baziliky jsou krásné zahrady s fontánou. Ovšem asi nejpoutavějším prvkem interiéru je skvostná klenutá krypta. Dále interiér zkrášlují honosné bronzové reliéfy se scénami z poslední večeře a dalšími výjevy ze života Ježíše Krista, socha Krista žehnajícího lidem, socha Jany z Arku nebo socha sv. Ludvíka. Mezi zajímavé detaily patří například chrlič ve tvaru opice, monumentální mozaika, oltář zasvěcený sv. Radegundovi nebo vitráže věnované sv. Ludvíkovi.

Bazilika Sacré-Cœur

Stavba byla započata roku 1875. Ještě v roce 1914 zůstávala bazilika stále nedokončena. Bohoslužby mohly začít až v roce 1919, až po první světové válce. Tohoto roku byla také zasvěcena Srdci Ježíšovu. Interiér baziliky Sacre Coeur tvoří mozaika Krista z let 1912 až 1922, která je v byzantském stylu. Autorem je Luc Olivier Merson. Mozaika je umístěna nad kněžištěm. Má údajně ukazovat oddanost Francie a Francouzů Kristovu srdci. V jedné z kaplí je také uloženo srdce Alexandra Legentila, kterým byl mecenášem celé výstavby baziliky Sacré-Coeur.

Bazilika Sacré-Cœur
Bazilika Sacré-Cœur v noci

Po Eiffelově věži je bazilika druhou nejvyšší vyhlídkou v Paříži. Do nejvyššího bodu kopule vede celých 234 schodů a z vrcholu je možno, při ideální viditelnosti, dohlédnout až do vzdálenosti 48 kilometrů.

Jak se dopravit k bazilice Sacré-Coeur?

Na vrchol kopce Montmartr se dostanete krásnou vycházkou pěšky. Z autobusových linek tam jezdí linka číslo 30, 54, 80 a 85 nebo speciální Montmartrobus. K nejbližším stanicím metra patří Anvers na lince číslo 2 a stanice Abbesses a Lamark Caulaincourt na lince číslo 12. Jezdí tu také speciální lanovka, na kterou Vám vystačí obyčejný lístek z metra.

Komentáře nejsou povoleny.