Vítězný oblouk

Vítězný oblouk v Paříži, celým názvem Arc de Triomphe de l’Étoile, nechal postavit Napoleon Bonaparte v roce 1806. Chtěl tímto dílem zdůraznit svou moc nad tehdejší Evropou a své vítězství v bitvách, hlavně v bitvě u Slavkova. Autorem návrhu stavby Vítězného oblouku byl architekt Jean-François Chalgrin. Autor našel inspiraci ve staré římské architektuře. Vítězný oblouk je ve tvaru otevřené brány a byl postaven v letech 1806- 1836. Monument byl tedy dokončen až za vlády krále Ludvíka Filipa Orleánského. Napoleon, který si tuto stavbu vyžádal, se tím pádem jejího dokončení nedožil. Ani hlavní architekt oblouku, Chalgrin, nikdy neviděl stavbu dokončenou. Výstavba trvala tak dlouho kvůli mnoha odkladům a přerušením práce na oblouku. Napoleon Bonaparte viděl pouze dřevěnou maketu Vítězného oblouku, když přijel se svou snoubenkou Marií Luisou v roce 1810 na návštěvu do Paříže. Arc de Triomphe de l’Étoile stojí uprostřed náměstí Place Charles-de-Gaulle, na konci nejznámějšího pařížského bulváru Avenue des Champs-Élysées.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk krášlí plastiky s názvy Bitva u Slavkova, Obrana, Přechod přes most v Arcole, Mírod Etexe, Dobytí Alexandrie, Bitva u Abukiru, Triumf od Korota oslavující vídeňskou smlouvu podepsanou v roce 1810, a Marseillaisa od Rudeho. Tato honosná stavba má po stranách dvoumetrové sochy na památku Velké armády. Pod Vítězným obloukem stojí památník Neznámého vojáka (Le soldat inconnu) z první světové války, který zde byl pohřben dne 11. listopadu 1920. Z vyhlídkové terasy je pozoruhodný výhled na místa jako Louvre, Náměstí svornosti (Place de la Concorde) a La défence. Od tohoto místa se větví dvanáct různých pařížských tříd.

Roku 1840 byl mrtvý císař přenesen během pohřbu Vítězným obloukem do Invalidovny, v roce 1885 tu byla na jednu noc vystavena rakev s proslulým francouzským básníkem Victorem Hugem a dne 26. srpna 1944 zde byly slavnosti osvobození francouzského národu v čele s generálem Charlesem de Gaullem.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk je vysoký více než 51 metrů a je široký kolem 45 metrů. Arc de Triomphe de l’Étoile je druhým největším vítězným obloukem na světě (po tom největším, který se nachází v hlavním městě Severní Korey Pchjongjangu a je vystavěn přesně podle toho Napoleonova), a také je to jedna z nejznámějších památek Paříže.

Uvnitř Vítězného oblouku je malé muzeum s názvem Musée de l’Arc de Triomphe. Toto muzeum je zaměřeno na historii celé stavby. Každoročně je u památky Vítězný oblouk v Paříži ukončen cyklistický závod Tour de France.

Vítězný oblouk

Touto památkou se inspirovali umělci v mnoha filmech a knihách. Například Erich Maria Remarque podle něj pojmenoval svůj známý román, Vítězný oblouk.

Jak se dopravit k Vítěznému oblouku?

K Vítěznému oblouku se dopravíte metrem linky číslo 1, 2 a 6. Vystoupíte na stanici Charles de Gaulle Étoile. Dostanete se k němu také vlakem RER linky A s téže výstupní stanicí Charles de Gaulle Étoile nebo autobusem číslo 22, 30, 31, 52, 73 a 92.

Komentáře nejsou povoleny.