Fontainebleau

Město Fontainebleau patří do regionu Ile-de-France, přesněji departement Seine-et-Marnes. Fontainebleau leží zhruba 55 km od Paříže. V době Velké francouzské revoluce se městečko jmenovalo Fontaine-la-Montagne. Tento název odpovídal skalnatým celkům ve zdejším lese. Ve městě najdeme École des Mines, jelikož tu má laboratoře. Pobočku zde má i INSEAD, jedna ze světově vyhlášených znamenitých obchodních škol.

Fontainebleau

Zámek ve Fontainebleau jedním z nejrozsáhlejších francouzských zámků. Nachází se blízko města Fontainebleau.

Zámek byl postaven ve 12. století. Až v 16. století získal svou současnou podobu. Roku 1981 byl zámek s parkem zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Zámek byla původně hradní tvrz. Ludvík VII. zahájil v roce 1137 stavbu této kamenné tvrzi. Vybudoval zde také opatství. Roku 1169 jej vysvětil Thomas Beckett. Opatství chránily také okolní bažiny a les. Dochovala se středověká věž. František I. začíná přestavovat Fontainebleau mezi lety 1515 až 1517 v královský zámek. Později byl zámek různě upravován, proto je dnes směsicí stylů z rozdílných období. Z doby Františka I. je dochována pozlacená galerie, vyjadřující obdiv italským umělcům fontainebleauské školy. Na místě dřívějšího opatství vznikl roku 1528 krásný renesanční komplex nazývaný Nádvořím bílého koně a později Nádvořím loučení. Na Nádvoří loučení se pořádaly turnaje a letní společenské zábavy. V komplexu je Dianina zahrada také nazývaná královnina zahrada podle královny matky Marie di Medici. Za kardinála Richelieu bylo na Nádvoří bílého koně postaveno obdivuhodné schodiště ve tvaru dvojité podkovy. Od roku 1804 na Fontainebleau sídlil Napoleon. Zahájil rozsáhlou rekonstrukci. Galerie naproti Dianině zahradě byla pozměněna na empírový sloh a královská ložnice se proměnila na trůnní sál. Mezi Nádvořím bílého koně a městečkem Fontainebleau nechal císař postavit vysokou mříž, která proměnila dvůr ve cvičiště. Na tomto místě se loučil císař se svou gardou v roce 1814 před odjezdem na Ostrov sv. Heleny. V letech 1947 až 1966 zde bylo umístěno evropské velitelství NATO. Nyní významnou částí muzeum císaře Napoleona I. Knihovna vznikla za Karla V. Dnes je součástí Národní knihovny. Renesanční plesový sál navrhl Primaticcio a byl dokončen za vlády Jindřicha II. Úpadek Fontainebleau vyvrcholil za vlády Karla VII.

Fontainebleau

Fontainebleau nabízí mnoho možností, jak strávit volný čas. Například si můžete zajezdit na koni, projet se na kole, udělat i piknik v nádherné přírodě nebo navštívit nedaleké skály. Na skalách v lese je oblíbené provádět „bouldering“ neboli slézání skal bez jakéhokoli zajištění.Fontainebleau nabízí ale i spoustu historických klenotů. Okolí je tedy rovněž vhodné pro pěší turistiku. Stojí za to, zajet si do Barbizonu na okraji lesa. V této ,,osadě umělců‘‘ známé hlavně pod názvem „Barbizonská škola“ žili a dokonce i pracovali v 19. století například francouzský krajinář Théodore Rousseau, dále Camille Corot a Jean-Francois Millet. V současné době v bývalém Rousseauově ateliéru najdeme muzeum věnované École de Barbizon, tedy Barbizonské škole.

skály Fontainebleau

Les ve Fontainebleau se svou rozlohou 250 km2 obklopuje město Fontainebleau a jeho okolní vesnice. Roku 1853 zde byla vyhlášena přírodní rezervace. Od roku 1925 je v chodu společnost přátel lesa. Vznikly tu 4 chráněné ,,oblasti ticha‘‘. Les je rájem chráněných rostlinných druhů a některých i léčivých a ovzduší v lese je mimořádně čisté díky množství lišejníků, které tu rostou. V lese žije také mnoho živočišných druhů. Do tohoto proslulého lesa chodil malovat i malíř A. Chitussi a později Z. Braunerová. Legenda vypráví, že král Richard Lví srdce les daroval Robinu Hoodovi.

Komentáře nejsou povoleny.