Zámek Chantilly

Chantilly je francouzské město, které obklopují rozlehlé lesy. Městečko leží zhruba 45 kilometrů na sever od Paříže. Chahntilly je asociováno většinou s koňmi. Zámek Chantilly je jeden z nejvíce dochovalých zámků ve Francii. Původně to bývala kamenná pevnost. Zámek v současnosti poskytuje různé sbírky, nabízí se vám procházka po nádherném zámeckém parku nebo stáje Grandes Ecuries. Zámek byl postaven v 16. století. V 15. století zámek Chantilly patřil rodu Montmorency. Brzy byl přestavěn a rozšířen. Když sem roku 1543 přijel císař Karel V., byl tak nadšen, že za zámek nabízel výměnou jakoukoli ze svých provincií. Roku 1632 skončil vlivný člen rodu Jindřich II. de Montmorency na popravišti, jelikož pletl intriky proti kardinálu Richelieu. Ve vlastnictví různých větví rodu Condé byl zámek Chantilly až do 18. století.

Součástí zámku Chantilly je knihovna, která skýtá unikátní díla a další součástí zámku je i jedna z nejbohatších francouzských obrazáren, kde najdete například Tři Grácie od Raffaela, obrazy Anthonise van Dycka, Dominica Ingrese a Fra Angelica. Přístup k zámku je zařízen přes hradní příkop. Ten hlídají dvě bronzové sochy loveckých psů. Chantilly je jeden z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších francouzských zámků. Zámek Chantilly patřil rodu Condé. Snad nejslavnější člen rodu Condé byl Ludvík II. de Bourbon-Condé, řečený Velký Condé. Uspořádal hostinu pro dva tisíce hostí, kterou na zámku Chantilly uspořádal pro krále Ludvíka XIV. Zahrada náležící k zámku má rozlohu téměř 8 000 hektarů.

Zámek Chantilly

Zámecký park Chantilly

V zámeckém parku se nachází lesíky, potoky, jezírka, ostrůvky, kašny a rybník. V parku je možnost udělat si romantický piknik, projet se na lodičce nebo posedět v hospůdce. Zámecký park založil André Le Notre.

Stáje Grandes Ecuires

Stáje Grandes Encuires jsou ze 17. století a stojí nedaleko zámku. Každou neděli jsou zde koňské dostihy. Během sezóny se tu konají dva z nejvýznamnějších dostihů vůbec, a to Jockey club a Prix de Diane. V létě zde každý den bývá drezura. Kousek od stájí Grandes Encuires leží Musée Vivant du Cheval et du Poney vytvořené ze stájí. K dispozici je 30 sálů. Je zde vše, co se týká koní, jezdectví a chovu.

Opičí salon

V Malém zámku je salon s dekoracemi, které jsou inspirované čínskou malbou. V roce 1737 je nechal zhotovit Ludvík-Jindřich de Bourbon. Christophe Huet vyzdobil s pomocí několika čínských malířů salon postavami opic, které představují služebnictvo. Šest hlavních ploch naznačuje alegorie války, lovu, malířství, sochařství, geometrie a chemie.

Jak se dopravit k zámku Chantilly

Z vlakové stanice Gare du Nord jste u zámku asi za půl hodiny. Vystoupíte ve stanici Chantilly-Gouvieux. Z této stanice se k zámku dostanete pěšky nebo autobusem Cariane ve směru na Senlis.

Zajímavostí tohoto zámku je, že se zde natáčel jeden z nejslavnějších filmů všech dob- Angelika, markýza andělů.

Komentáře nejsou povoleny.