Pařížské mosty

V současnosti je v Paříži celkem 33 mostů. Každý most má svou jedinečnou historii. V tomto článku se společně podíváme na ty nejznámější z nich, které si popíšeme. Dozvíme se něco málo o jejich zajímavé historii. Nejstarším mostem v Paříži je most Pont – Neuf (Nový most), kterým začíná i tento příspěvek o mostech v Paříži..

Pont – Neuf (Nový most)

Most Pont- Neuf je nejstarším mostem nacházejícím se v Paříži. Tento most spojuje levý břeh Sieny s jejím pravým břehem, a to v místě, kde se nachází ostrov l´Ile de la Cité. Na pravém břehu mostu je obchodní dům Samaritaine (Samaritánka). Most byl úplně první, kde byly po obou stranách vyznačeny pruhy určené pouze pro chodce. Stavba mostu začala za vlády panovníka Jindřicha III. Most Pont-Neuf byl dokončen v roce 1606. Zajímavostí je, že bukinisté, což byli předchůdci knihkupců, se poprvé objevili právě na tomto mostě. Uprostřed mostu, přesněji nad schodištěm, je umístěna jezdecká socha krále Jindřicha IV.

Pont Neuf

Pont Alexandre III (Most Alexandra III.)

Most Alexandra III. je lokalizován na konci Avenue Winston Churchill. Je dlouhý 170 metrů a široký 40 metrů. Most Pont Alexandre III. spojuje Champs-Elyséés s l´Esplanade des Invalides. Jméno cara Alexandra III. dostal most na oslavu rusko-francouzského spojenectví, a to v letech 1896 až 1900. Most slavnostně otevřel car Nikola II., to byl syn Alexandra III. Na levém břehu mostu jsou umístěny renesanční sochy, na břehu pravém, u Champs-Elysées, jsou středověké a moderní sochy. Celý most zdobí různé alegorie.

Pont D´Iéna

Tento most z roku 1813 je mezi Trokadérskými zahradami a Place de Varsovie, kde stojí Eiffelova věž.

Pont des Arts (Most umění)

Jeden z nejdůležitějších mostů, Pont des Arts, je malý dřevěný most. Je vyhraněný ale pouze pro chodce. Na mostě se schází mnozí umělci. Konají se tu také výstavy. Na konci mostu, na levém břehu, je budova Francouzského institutu, která je z roku 1665. Budova byla vybudována na žádost Mazarina. Ve vstupní hale se nachází Mazarinova hrobka.

Pont de Fladre (Vlámský most)

Pont de Fladre nebo také Pont levant de la rue de Crimée (Zvedací most na Krymské ulici) je pařížský most nacházející se v 19. obvodu. Stojí mezi vodními kanály Ourq a La Villette. Přes Pont de Fladre vede ulice jménem Rue de Crimée. Ocelový most postavil roku 1885 inženýr Edmond Humblot. Most je od roku 1993 zapsán na seznamu historických památek.

Pont Mirabeau (Mirabeův most)

Pont Mirabeau je silniční most v Paříži, který vede přes řeku Seinu. Tento most spojuje 16. obvod na pravém břehu a 15. obvod na levém břehu řeky. Most nese jméno dle spisovatele, diplomata, novináře a významného politika během Francouzské revoluce-Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau. Most byl dokončen v roce 1896. Roku 1975 byl zařazen také mezi historické památky. Autorem mostu je inženýr Paul Rabel. Ocelový most má tři oblouky. Celková délka mostu je 173 metrů, šířka je 20 metrů a výška 15 metrů. Pilíře mostu jsou vyzdobeny alegorickými bronzovými sochami. Jejich autorem je Jean-Antoine Injalbert. Na pravém pilíři je Ville de Paris (Město Paříž) a Navigation (Navigace), na levém pilíři jsou sochy Abondance (Hojnost) a Commerce (Obchod). Na zábradlí mostu je znak náležící městu Paříž.

Pont Notre-Dame (Most Panny Marie)

Pont Notre-Dame je most, který se nachází ve 4. pařížském obvodu, kde spojuje pravý břeh a ostrov Cité. Naposledy byl přestavěn v letech 1910 až 1914. Most byl pojmenován podle katedrály Notre-Dame. Na tomto místě stával nejstarší a poměrně známý most zvaný Velký most (Grand-Pont). Most byl ale zničen při nájezdu Normanů. Stalo se tak roku 886. Most Notre- Dame má tři oblouky. Dva jsou kamenné z roku 1853 a největší, prostřední (60 metrů dlouhý), je z ocele. Celková délka mostu je 105 metrů a šířka 20 metrů.

Pont de Millau

Pont de Millau (Millau Viaduc) je nejvyšším mostem na světě vůbec. Délka mostu je zhruba 2 460 metrů. Celý most byl postaven za neuvěřitelných 39 měsíců. Na návrhu mostu se také podílel britský architekt Sir Norman Foster. Most byl slavnostně otevřen dne 14. prosince 2004 za přítomnosti francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca.

Dále jsou zde mosty například Pont de Grenelle, Pont des Invalides, Pont Louis-Philippe, Pont National, Petit-Pont, Pont Rouelle, Pont Saint-Louis, Pont Saint-Michel a mnoho dalších.

Komentáře nejsou povoleny.